Office of the Vice President for Academic Personnel

Promotion and Tenure Exemplars

Promotion and Tenure Exemplars

Exemplars are teacher/scholars whose work represents the ideals of the New American University. The achievements of these rising stars demonstrate both tremendous talent and hard work.

Each year, following review of all tenure and promotion cases throughout the university, individuals are selected to represent their cohort as exemplars. We are pleased to recognize these exceptional colleagues, and to share their vitae and personal statements.

Engineering & Technology

Bertran Bakkaloglu, Department of Electrical Engineering (2008-09)

Yu (Kevin) Cao, Department of Electrical Engineering (2009-10)

Nikhilesh Chawla, Department of Chemical and Materials Engineering (2003-04)

Leon Iasemidis, Harrington Department of Bioengineering (2004-05)

Alyssa Panitch, Harrington Department of Bioengineering (2005-06)

Paul Westerhoff, Department of Civil and Environmental Engineering (2007-08)

Tong (Teresa) Wu, Department of Industrial Engineering (2006-07)

Humanities

Claudia Brown, School of Art (2006-07)

Maureen Daly Goggin, Department of English  (2007-08)

Danwen Jiang, School of Music (2008-09)

Ileana Orlich, Department of Languages and Literatures (2003-04)

Jonathan Swartz, School of Music (2007-08)

Nora Taylor, Interdisciplinary Humanities Program (2003-04)

Laura Tohe, Department of English (2009-10)

Tamara Underiner, School of Theater and Film (2004-05)

Matthew Whitaker, Department of History (2006-07)

Natural Sciences/Mathematics

Andrei Belitsky, Department of Pysics (2009-10)

Heather Allyson Bimonte-Nelson, Department of Psychology (2009-10)

Ferran Garcia-Pichel, School of Life Sciences (2004-05)

Edward Garnero, Department of Geological Sciences (2005-06)

Leah Gerber, School of Life Sciences (2007-08)

Ann Kinzig, School of Life Sciences (2004-05)

Sudhir Kumar , School of Life Sciences (2006-07)

Manfred Laubichler, School of Life Sciences (2007-08)

Pamela Marshall, Division of Mathematical and Natural Sciences (2010-11)

Kevin J. McGraw, School of Life Sciences (2009-10)

James Rhoads, School of Earth and Space Exploration (2010-11)

Jason Robert, School of Life Sciences(2008-09)

Hao Yan, Department of Chemistry and Biochemistry (2008-09)

Social & Behavioral Sciences

Audrey Amrein-Beardsley, Division of Teacher Preparation (2010-11)

John "Marty" Anderies, School of Human Evolution and Social Change (2008-09)

Sarah Brem, Division of Psychology in Education (2005-06)

Thomas J. Catlaw, School of Public Affairs (2009-10)

Jennifer Fewell, School of Life Sciences (2008-09)

Linda Luecken, Division of Psychology (2006-07)

Michele Moses, Division of Educational Leadership and Policy Studies (2005-06)

Amy Ostrom, Department of Marketing (2010-11)

Tracy Spinrad, School of Social and Family Dynamics (2007-08)

Anne Stone, School of Human Evolution and Social Change (2010-11)

Sarah Tracy, School of Human Communication (2006-07)

Adriana Umana-Taylor , School of Social and Family Dynamics (2007-08)

Kimberly Updegraff, Department of Family and Human Development (2003-04)